×

Ciąg dalszy sprawy z Jerzmanic-Zdroju. Rozmawiają o przemocy w ośrodkach

Ministerstwo Sprawiedliwości Ministerstwo Sprawiedliwości

O tym jak zapobiegać przemocy w ośrodkach opiekuńczych rozmawiała wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart w trakcie konsultacje z dyrektorami Okręgowych Ośrodków Wychowawczych. Spotkanie to, to konsekwencja dramatycznych wydarzeń, do których doszło w placówce w Jerzmanicach-Zdroju. Doświadczony wychowawca pobił 13-latka, który po wszystkim targnął się na własne życie. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do legnickiego szpitala.

W trakcie spotkania z wiceminister ustalono kroki jakie należy podjąć by uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Podstawowym celem jest ograniczenie przemocy w ośrodkach, zarówno jeśli chodzi o przemoc rówieśnicza, jak i wychowawców względem podopiecznych i odwrotnie. Ustalono również, że ośrodki takie jak ten w Jerzmanicach-Zdroju potrzebują wsparcia w sytuacjach kryzysowych i szybkiego reagowania kiedy zachodzi taka potrzeba.

– Zdajemy sobie sprawę, że ostatnie dni były ogromnym stresem zarówno dla pracowników ośrodka w Jerzmanicach, jak i dla wszystkich Państwa. Wiem, jak bardzo środowisko to przeżywa, i to jest w pełni zrozumiałe. Przypominam, że te trudne chwile dotykają nas wszystkich, ale musimy wspólnie znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, aby do nich nie dopuszczać, a jeśli jednak się zdarzą, to jak najlepiej i najsprawniej umieć na nie zareagować – zwróciła się do uczestników spotkania wiceminister Maria Ejchart.

Ministerstwo zaprzecza jakoby we wszystkich ośrodkach miały odbywać się kontrole z naciskiem na sprawdzenie personelu placówek.

– Jako grupa zawodowa, która na co dzień wykonuje wyjątkowo odpowiedzialną pracę, zasługujecie Państwo na nasze wsparcie. Praca w ośrodkach wychowawczych jest niezwykle trudna i wymagająca, ale jest misją o ogromnym znaczeniu. Jako resort odpowiedzialny za Okręgowe Ośrodki Wychowawcze mamy obowiązek podejmować działania wspierające potrzeby Wasze oraz wychowanków. Wszyscy w ośrodku muszą czuć się bezpieczni. Także kadra, która też nie raz doświadczyła przemocy. Dlatego spotkaliśmy się dzisiaj, aby wspólnie wyciągnąć wnioski i opracować rekomendacje, opierając się zarówno na kryzysie w Jerzmanicach-Zdroju, jak i doświadczeniach innych placówek – podkreśliła wiceszefowa resortu sprawiedliwości.