
Mistrzynie sportu KGHM. Miedź wspiera młode talenty

KGHM Polska Miedź S.A. zainaugurował autorski program mentorski „Mistrzynie sportu KGHM”, którego celem jest wspieranie młodych, utalentowanych zawodniczek oraz promocja równości szans i wzmacnianie roli kobiet w sporcie. Program to nie tylko realna pomoc, ale także inspiracja dla kolejnych pokoleń mistrzyń i liderek.
Inicjatywa wpisuje się w długofalową strategię społecznej odpowiedzialności Spółki, która od lat aktywnie wspiera rozwój sportu i angażuje się w promowanie wartości takich jak równość, współpraca i odpowiedzialność.
KGHM jako firma odpowiedzialna społecznie dostrzega potrzebę wzmacniania pozycji kobiet w świecie sportu. W odpowiedzi na rosnącą popularność sportu kobiecego oraz zmieniające się oczekiwania społeczne, Spółka stworzyła przestrzeń, w której młode zawodniczki mogą rozwijać się i realizować swoje ambicje. Program mentorski „Mistrzynie sportu KGHM” ma na celu wyrównywanie szans oraz odkrywanie i wspieranie potencjału kobiet w różnych dyscyplinach.
– Chcieliśmy dotrzeć do najbardziej obiecujących polskich zawodniczek i pomóc im rozwinąć ich pełny potencjał – mówi Anna Smycz-Michalak, Dyrektor Naczelna ds. Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A. – Po raz pierwszy w historii KGHM w tak kompleksowy sposób wspiera młode sportsmenki w drodze do spełniania marzeń. Naszym celem jest nie tylko pomoc, ale także inspirowanie kolejnych pokoleń – przyszłych mistrzyń i liderek.
Sport to nie tylko siła fizyczna – to także determinacja, pasja i charakter. Program „Mistrzynie sportu KGHM” stwarza przestrzeń, w której te cechy mogą rozkwitać. To także wyraz poparcia dla równości i zauważenie nierówności, z jakimi nadal mierzą się kobiety w sporcie, m.in. w kwestii finansowania, zainteresowania sponsorów czy medialnej obecności.
Warto przypomnieć, że podczas ostatnich igrzysk olimpijskich aż 8 z 10 medali dla Polski zdobyły kobiety – to dowód na ich ogromny potencjał i potrzebę wsparcia.
Oto mistrzynie KGHM:
Oliwia Gołaś – paranarciarka alpejska z klubu Start Bielsko-Biała, członkini kadry narodowej. 6. miejsce w slalomie gigancie na Mistrzostwach Świata (Maribor 2025). Jej celem są Zimowe Igrzyska Paralimpijskie Mediolan – Cortina 2026.
Aleksandra Kościelniak – pływaczka stylu grzbietowego, zawodniczka UKS Shark Rudna. Srebrna medalistka AMP 2024 na 100 m grzbietem, brązowa w sztafecie 4×50 m. Stała bywalczyni podium Mistrzostw Polski.
Zuzanna Maślana – kulomiotka, zawodniczka Podlasia Białystok. Brązowa medalistka MŚ U20 (2022), srebrna ME U20 (2023), halowa rekordzistka Polski U20. Złota medalistka Pucharu Świata U23 (Leiria 2024) i uczestniczka ME (Rzym 2024).
Kornelia Olkucka – kierowczyni wyścigowa, specjalizująca się w Formule 4. Jedna z nielicznych kobiet w kategorii DD2. Obecnie startuje w F4 Italian Championship, z ambicjami udziału w F1 Academy.
Maja Pawelska – tenisistka z KS Górnik Bytom, mistrzyni Polski U16 i U18. W 2025 roku awansowała do juniorskiego Wimbledonu, zajmuje 95. miejsce w rankingu ITF Juniors. Zdobyła pierwsze punkty do rankingu WTA.
Kaja Ziomek-Nogal – łyżwiarka szybka, dwukrotna olimpijka (Pjongczang 2018, Pekin 2022), reprezentuje MKS Cuprum Lubin. Po przerwie macierzyńskiej powróciła do formy – zwyciężyła w PŚ (Pekin 2024), zdobyła mistrzostwo Polski i brąz MŚ w sprincie drużynowym (2025).
KGHM konsekwentnie promuje równość płci i wspiera równe szanse rozwoju zawodowego. Spółka dąży do tworzenia środowiska wolnego od dyskryminacji – zarówno w sporcie, jak i w miejscu pracy. Kobiety w KGHM mają dostęp do takich samych ścieżek awansu, rozwoju kompetencji i udziału w programach mentoringowych.
W ramach strategii CSR firma od lat angażuje się w rozwój kobiecego sportu, a także wspiera liczne inicjatywy lokalne, w których aktywny udział biorą pracownicy – wolontariusze KGHM. Ich zaangażowanie na rzecz młodzieży, sportu i zdrowego stylu życia to wyraz wartości, które są fundamentem działalności spółki.
źródło: kghm.com.



