
Uroczyste obchody 80. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej

Przy pomniku Orła Piastowskiego na wojskowej nekropolii w Zgorzelcu, odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej – jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.
Wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy burmistrza Zgorzelca Rafała Gronicza, zgromadziło licznych gości z całej Polski: przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, młodzież szkolną, harcerzy oraz mieszkańców regionu. Wojskową oprawę uroczystości zapewniła kompania reprezentacyjna 23. Śląskiego Pułku Artylerii pod dowództwem płk. Jerzego Biryłko. O muzyczną atmosferę zadbali reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” oraz Chór Dziecięcy „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin” z Ryk.

Wśród uczestników wydarzenia obecni byli m.in.: Michał Syska – zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, posłowie Zofia Czernow i Arkadiusz Sikora, senator Waldemar Witkowski, a także przedstawiciele samorządów z powiatów zgorzeleckiego i głogowskiego oraz miast i gmin – m.in. Zgorzelca, Bogatyni, Węglińca, Pieńska i Sulikowa. Uroczystość zaszczycili również reprezentanci Sił Zbrojnych RP z gen. bryg. Zbigniewem Szurą na czele, delegacje środowisk kombatanckich z wielu polskich miast, a także z czeskiej Ostrawy. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji publicznych, muzeów i stowarzyszeń, w tym dyrektora Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu.
Podczas uroczystości Waldemar Chabior został uhonorowany medalem „Pro Patria” za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie wręczył Minister Syska w imieniu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy obchodów obejrzeli poruszające widowisko artystyczno-rekonstrukcyjne inspirowane wydarzeniami z kwietnia 1945 roku. Scenariusz spektaklu oparty był m.in. na biografiach poległych żołnierzy, których prochy spoczywają na zgorzeleckim cmentarzu. Widowisko wzbogacono o efekty pirotechniczne, a jego kulminacyjnym punktem było odpalenie 120 granatów dymnych, które utworzyły nad cmentarzem widowiskową biało-czerwoną flagę o długości 120 metrów.

Po części historyczno-artystycznej na uczestników czekał tradycyjny wojskowy poczęstunek – grochówka oraz słodkości przygotowane przez 43. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Świętoszowa. Obchody zwieńczył wieczorny koncert pieśni wojskowych w Miejskim Domu Kultury.