×

Dolny Śląsk na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi

W dniach 8–10 maja Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się centrum debat o przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zgromadził blisko 4500 uczestników – ekspertów, przedstawicieli rządów i samorządów, organizacji społecznych, instytucji unijnych oraz szerokiej publiczności.

W Kongresie aktywnie uczestniczyła delegacja Dolnego Śląska, którą reprezentowali: Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Delegacja brała udział w licznych panelach eksperckich, spotkaniach bilateralnych i wydarzeniach towarzyszących, prezentując dolnośląską perspektywę na rozwój wsi i lokalnych społeczności.

Natalia Gołąb wystąpiła w panelu „Samorządy, kraj, Unia Europejska, banki a rozwój lokalny”, a także uczestniczyła w spotkaniach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi – ARGE. Odbyła również rozmowy z Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim i przedstawicielami zarządów innych województw.

– Lokalny lider to serce każdej zmiany na wsi. Samorządy powinny wspierać takich ludzi, tworzyć przestrzeń do działania i wzmacniać ich głos. Grupy Odnowy Wsi potrzebują oparcia w gminach, a mieszkańcy – poczucia realnego wpływu na swoje otoczenie – podkreśliła Natalia Gołąb.

Marszałek Paweł Gancarz wziął udział w panelu „Regiony o Odnowie i Rozwoju Wsi”, gdzie omawiano m.in. problem wyludniania wsi, starzenia się społeczeństwa, deficytu wody i wyzwań infrastrukturalnych.

– Rozwój wsi to nasza wspólna odpowiedzialność – państwa, samorządów i mieszkańców. Potrzebujemy nowoczesnej infrastruktury, perspektyw dla młodych oraz realnego wsparcia – zaznaczył Paweł Gancarz.

Dolnośląskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników. Goście mogli spróbować regionalnych specjałów – kiszonek, miodów, serów i wędlin – wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych oraz obejrzeć występy zespołów folklorystycznych. Stoisko odwiedził również Komisarz UE ds. Rolnictwa i Żywności Christophe Hansen, który z uznaniem wypowiedział się o dolnośląskich inicjatywach na rzecz rozwoju wsi.

Kongres był okazją do podsumowania zmian, jakie zaszły na obszarach wiejskich w ostatnich dwóch dekadach, oraz do spojrzenia w przyszłość. W centrum uwagi znalazły się takie tematy, jak: wielofunkcyjność terenów wiejskich, zrównoważone planowanie przestrzenne, dostępność usług publicznych, współpraca lokalnych samorządów z instytucjami unijnymi.

Obecność na Kongresie pozwoliła Dolnemu Śląskowi umocnić pozycję jako aktywnego, zaangażowanego i innowacyjnego regionu, gotowego do współtworzenia europejskiej polityki wobec wsi.

– Niech żyje wieś – piękna, gościnna i różnorodna! – podsumowała Natalia Gołąb.