×

Obniżka podatku miedziowego coraz bliżej

redakcja redakcja

Jest duża szansa, że już na początku września w sejmowych komisjach procedowany będzie projekt ustawy zakładający obniżenie tzw. podatku miedziowego. – Chcemy, aby nowe przepisy mogły wejść w życie już od początku przyszłego roku fiskalnego – poinformował wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed biurowcem dyrekcji Huty Miedzi Głogów.

W briefingu udział wzięli również prezes KGHM Andrzej Szydło oraz wiceprezes ds. korporacyjnych Piotr Stryczek. Tematami spotkania były m.in. zapowiedź obniżki podatku oraz nowe inwestycje spółki.

– Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu fazy wstępnej budowy trzech nowych szybów. To inwestycja kluczowa dla utrzymania odpowiedniego poziomu produkcji po roku 2035, a także w perspektywie lat 2040–2050. KGHM eksploatuje jedne z najgłębszych i najtrudniejszych złóż na świecie, co wiąże się z wysokimi kosztami. Nasze złoża mają specyficzną budowę – są rozległe, ale stosunkowo cienkie, a ich eksploatacja odbywa się coraz dalej i głębiej od istniejących szybów – tłumaczył prezes Polskiej Miedzi, Andrzej Szydło.

Jak zaznaczył, wprowadzenie w 2012 roku podatku od niektórych kopalin znacząco wpłynęło na opłacalność działalności.

– Dzięki zaangażowaniu pana ministra możliwy był powrót do rozmów z Ministerstwem Finansów o racjonalizacji tego podatku. Bez tego trudno byłoby planować przyszłość spółki – dodał.

Wiceminister Kropiwnicki potwierdził, że projekt ustawy trafił już do Rządowego Centrum Legislacji, co oznacza rozpoczęcie konsultacji międzyresortowych i społecznych.

– Cieszę się, że mogę tu być i pogratulować tak odważnych decyzji inwestycyjnych. Trzy nowe szyby to ogromna szansa nie tylko dla KGHM, ale i całego regionu. Do 1990 roku powstało blisko 30 szybów. Od tego czasu – tylko jeden. Teraz wracamy na ścieżkę rozwoju. Ta nowa konstrukcja podatkowa jest sprawiedliwa: umożliwia rozwój spółki, a jednocześnie chroni wpływy do budżetu państwa. Wierzę, że KGHM będzie mógł bezpiecznie funkcjonować do 2060 roku i dalej – dodał wiceminister.

Kilka dni wcześniej zarząd KGHM zatwierdził decyzję o rozpoczęciu prac rozpoznawczych dla trzech nowych szybów: GG-2 „Odra”, Retków oraz Gaworzyce. Pierwsze dwa będą szybami materiałowo-zjazdowymi, a szyb Gaworzyce – wentylacyjno-wydechowym. Zasilą one kopalnie Rudna i Polkowice–Sieroszowice.

Rozpoczęcie prac terenowych planowane jest na przełom lipca i sierpnia, a zakończenie – najpóźniej do 2027 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 9 mld zł.