
Przewodnik bioasekuracji – jak chronić gospodarstwo przed pryszczycą

Z Oddziału Ochrony Ludności i Logistyki Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu nadesłano praktyczny, 18-stronicowy przewodnik bioasekuracji.
Publikacja zawiera konkretne wytyczne dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta parzystokopytne i wyjaśnia m.in., czym jest bioasekuracja oraz jak skutecznie stosować jej zasady, by zapobiec występowaniu pryszczycy. To krótka, lecz wartościowa lektura, z którą warto się zapoznać.
Bioasekuracja to biologiczna ochrona fermy, obejmująca wszystkie działania podejmowane zarówno w obrębie gospodarstwa, jak i jego najbliższego otoczenia. Celem tych działań jest ochrona zdrowia zwierząt i zapobieganie zawleczeniu chorób zakaźnych, a także ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenów takich jak wirusy czy bakterie. Kluczowe znaczenie ma tutaj stworzenie bezpiecznych warunków utrzymania zwierząt.
– Przewodnik powstał w oparciu o m.in. dokument „Dobre praktyki w gospodarstwach mleczarskich” opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Międzynarodową Federację Mleczarską, a także „Zasady bioasekuracji gospodarstwa rolnego utrzymującego bydło” przygotowane przez PIW w Ostrołęce. Uzupełnieniem są wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące ochrony przed pryszczycą – informują autorzy. – Opisane w przewodniku zasady to zestaw sprawdzonych praktyk, rozwijanych od lat 60. XX wieku, które w krajach wysoko rozwiniętych stanowią podstawowy standard utrzymania zwierząt gospodarskich – dodają.
Stosowanie opisanych metod bioasekuracji pozwala skutecznie zapobiec pryszczycy – wysoce zakaźnej chorobie wirusowej dotykającej zwierzęta parzystokopytne, takie jak bydło, świnie, owce, kozy, alpaki, ale również dzikie gatunki: sarny, jelenie, łosie, dziki czy żubry.