
Wielka debata o przyszłości polskiej piłki nożnej

Już 28 maja na Tarczyński Arena we Wrocławiu odbędzie się finał Ligi Konferencji Europy. Bezpośrednio po tym prestiżowym wydarzeniu stolica Dolnego Śląska stanie się areną największej w Polsce debaty poświęconej przyszłości krajowego futbolu.
W obliczu rosnących wyzwań stojących przed polską piłką coraz częściej podkreśla się potrzebę szerokiej, otwartej rozmowy – nie tylko o reprezentacji i rozgrywkach ligowych, ale także o szkoleniu, sędziowaniu, piłce amatorskiej i kobiecej. Taką przestrzeń stworzy Kongres Polskiej Piłki „Gramy do jednej bramki”, który zgromadzi we Wrocławiu kluczowe postaci środowiska futbolowego.
– Nowe technologie oferują sportowi ogromne możliwości, ale są też konkurencją dla aktywności fizycznej, zwłaszcza wśród młodzieży. Jako największy związek sportowy w Polsce chcemy być liderem pozytywnych zmian – promując sport masowy, aktywność fizyczną i rozwój zawodowej piłki nożnej – podkreśla Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Organizatorem Kongresu jest Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, przy współpracy z PZPN, Ekstraklasą S.A. i Pierwszą Ligą Piłkarską. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pawła Gancarza.
Głównym celem Kongresu jest podkreślenie roli wojewódzkich struktur, które stanowią fundament futbolu w Polsce. To właśnie na poziomie lokalnym – w pracy z dziećmi, młodzieżą i społecznościami – rozpoczyna się prawdziwy rozwój piłki. Masowość oznacza nie tylko liczby, ale przede wszystkim jakość i długofalowe zaangażowanie, które prowadzi do wykształcenia zawodników, trenerów, sędziów, działaczy i wolontariuszy.
– Dolny Śląsk to region budowany przez dialog i współpracę. Chcemy, aby Wrocław stał się centrum ogólnopolskiej dyskusji o przyszłości polskiej piłki – mówi Łukasz Czajkowski, prezes Dolnośląskiego ZPN.
Kongres otworzy panel poświęcony promocji futbolu na wszystkich poziomach rozgrywek oraz potrzebie dostosowania przepisów do realiów piłki amatorskiej i zawodowej. Kolejne sesje skupią się na reformie systemu szkolenia sędziów oraz rozwoju piłki kobiecej.
– Krytyka sędziów nie może być jedyną odpowiedzią. Potrzebujemy nowoczesnego systemu wsparcia i szkolenia arbitrów – od poziomu grassroots po centralny. Chcemy odbudować zaufanie i podnieść jakość sędziowania – podkreśla Marek Kotlarz, wiceprezes DolZPN i przewodniczący Dolnośląskiego Kolegium Sędziów.
Duży nacisk zostanie położony na rozwój kobiecego futbolu – zarówno w zakresie wsparcia klubów i zawodniczek, jak i zwiększenia udziału kobiet w rolach trenerek, sędzi, działaczek czy liderek projektów.
– Wojewódzkie związki odgrywają kluczową rolę w upowszechnianiu piłki. Dlatego w PZPN opracowaliśmy pierwszą w historii Strategię Rozwoju Piłki Nożnej Kobiet, której wdrażanie przynosi już konkretne rezultaty – zaznacza Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN.
W wydarzeniu wezmą udział m.in.: prezes PZPN Cezary Kulesza, sekretarz generalny Łukasz Wachowski, selekcjoner Michał Probierz, a także prezesi klubów Ekstraklasy i 1. Ligi, przedstawiciele kobiecych lig (Orlen Ekstraliga, Orlen 1. Liga), reprezentanci wojewódzkich związków, środowisk trenerskich, sędziowskich oraz działacze na rzecz piłki kobiecej.
– Różnorodność uczestników – od piłki amatorskiej po zawodową – to gwarancja rzetelnej, wielowymiarowej dyskusji. Tylko w takim składzie możemy wypracować spójną i skuteczną strategię rozwoju – podsumowuje Adam Michalik, wiceprezes DolZPN.
Transmisję z Kongresu będzie można śledzić w mediach społecznościowych Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej oraz na kanale „Łączy nas piłka”.