
Sokoły na kominie głogowskiej huty wysiadują jaja

W gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów II rozwija się kolejne pokolenie sokoła wędrownego. Tym razem w gnieździe swoich jaj pilnują Bohun i Luna II. Do tej pory samica złożyła trzy jaja – odpowiednio 9 marca, 11 i 13 marca.
Co roku lęgi sokołów z głogowskiej huty mają szerokie grono obserwatorów. W gnieździe – wewnątrz i na zewnątrz – zamontowano kamery. Na żywo można podglądać życie tych pięknych ptaków. Obserwatorzy czekają na ostatnie jajo – po jego złożeniu rozpocznie się 32-dniowy okres ich inkubacji. Pisklęta powinny wykluć się w drugiej połowie kwietnia.
Od chwili montażu platformy lęgowej w Hucie Miedzi Głogów II wykluło się 49 sokołów, z czego 46 zostało zaobrączkowanych.
Pierwszego sokoła w tym miejscu zaobserwowano 9 marca 2007 roku. Kilka dni z rzędu dorosły osobnik przesiadywał na instalacjach na terenie HMG II. Pierwsza para, która szukała w tym rejonie miejsca na gniazdo została zaobserwowane w maju 2008 roku. Polująca samica uległa wypadkowi, zaopiekowali się nią pracownicy huty, którzy przekazali ptaka specjalistom. W tym czasie w rejonie dzisiejszego gniazda znaleziono dwa jaja. Samica po leczeniu wróciła na wolność, wypuszczono ją w pobliżu huty. Szybko odnalazła samca i jeszcze jedną samicę, która pod jej nieobecność zajęła terytorium samicy poddanej rehabilitacji. Akcja ratowania sokoła zakończyła się pełnym sukcesem.
By ptaki mogły bezpiecznie wyprowadzić lęg podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów HMG. Jesienią 2008 roku na kominie HMG II tzw. „koniczynce” została zamontowana platforma lęgowa. Miejsce okazało się idealne, pod koniec maja 2009 roku znaleziono w gnieździe trzy jaja. Po miesiącu wykluły się z nich trzy młode ptaki. Zostały one zaobrączkowane w połowie maja, a w sierpniu opuściły na dobre rodzinne strony.
Od tego czasu niemal co roku w gnieździe pojawiają się dorosłe ptaki, które składają jaja, dbają o swoje potomstwo i wychowują kolejne pokolenie sokoła. Kamery w gnieździe zamontowano w sierpniu 2011 roku. Od tego czasu sokoły można podglądać na stronie https://peregrinus.pl/pl/glogow.