×

To było 18 ważnych minut dla słuchaczy

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa Collegium Witelona Uczelnia Państwowa

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa zorganizowało dla uczniów V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Heweliusza w Legnicy konferencję w formule TEDx. Każdy z prelegentów miał dokładnie 18 minut by przedstawić swoją prezentacje.

Konferencje w formule TEDx podbijają współczesny świat. Oparte o nowatorski pomysł amerykańskiej fundacji non – profit „Sapling Foundation” polegają m.in. na tym, że każdy z prelegentów (zwany speakerem), ma maksymalnie 18 minut na prezentację. Naukowo dowiedziono bowiem, że jest to czas, w którym słuchacze są w stanie skupić na wykładzie maksymalną uwagę.

Twórcy tej formuły postanowili wykorzystać jej popularność oraz płynącą z nauki wiedzę, by organizować na całym świecie debaty, które poruszają ważne idee, aktualne tematy, lokalne i globalne problemy oraz sposoby ich rozwiązywania.

– Jednak nie dowolnie: każdy, kto chce zorganizować konferencję w tej formule, musi otrzymać specjalną licencję – wyjaśnia Małgorzata Guzicka, nauczycielka języka angielskiego w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Heweliusza w Legnicy, współpracująca z amerykańską fundacją.

Dzięki m.in. jej staraniom oraz pani Joanny Świącik, nauczycielki historii w V LO, to legnickie liceum już po raz kolejny zdobyło licencję TEDx: tym razem na organizację konferencji „Między słowami”, skierowaną do uczniów szkół z regionu. Debata odbyła się w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

– Nasza Uczelnia chętnie zgodziła się na bycie gospodarzem konferencji TEDx, organizowanej przez V Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Zależy nam bowiem na przyszłości młodych ludzi, ich rozwoju, edukacji. To przecież od dzisiejszej młodzieży będzie zależała już wkrótce przyszłość nas wszystkich. A konferencje w formule TEDx są świetną możliwością wymiany doświadczeń między obecnymi uczniami i dorosłymi, którzy osiągnęli zawodowe sukcesy – mówi dr inż. Piotr Nadybski, prof. CW, Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Wśród prelegentów, czyli dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniami speakerów konferencji, był m.in. Mateusz Krzyk, aktor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, który tłumaczył młodym ludziom m.in., jak ważne w codziennym życiu jest budowanie dobrej atmosfery. I że warto – wbrew wszystkiemu – każdego dnia uśmiechać się do innych, mieć szacunek do drugiego człowieka. To jest kluczem do lepszego życia. Z kolei dr Kaja Kajdan, psycholog, reprezentująca Collegium Witelona pani Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych mówiła o tym, że każdy z nas ma swój Mount Everest. Dla jednych są to sukcesy zawodowe i życiowe, dla innych podstawowe czynności, znalezienie siły na to, by zwyczajnie wstać z łóżka.

– Bez względu na skalę, warto każdego dnia zdobywać swój Everest, korzystając z tego, co mamy na „tu i teraz” – przekonywała dr Kaja Kajdan.

Natomiast Jakub Należny, prezes legnickiego Stowarzyszenia „Spynacz”, poświęcił prelekcję tematowi „Świadomy wolontariat drogą do bogactwa”.

– Mówiłem o tym, w jaki sposób obrać własną, życiową drogę, aby osiągnąć bogactwo, które dla każdego z nas może oznaczać co innego. Świadomy wolontariat też może być drogą do bogactwa – mówił Jakub Należny. Speakerów konferencji było więcej, każdy starał się przekazać młodym ludziom ważne wartości, skłonić ich do refleksji, pracy nad sobą. Wszystko w 18 minut.

Zgodnie z formułą TEDx, żadna z prelekcji nie mogła trwać bowiem dłużej niż 18 minut.

– Dla mnie, jako prelegenta, taka formuła to zupełna nowość. Jednak uważam, że przy tak młodych odbiorcach, jakimi są uczniowie, kilka krótkich, ciekawych, popartych argumentami prezentacji jest w stanie o wiele lepiej do nich dotrzeć niż długie wywody – mówił Jakub Należny. – Ja też myślę, że to jest bardzo dobrze zaprojektowana formuła, biorąc pod uwagę nastoletnich odbiorców. Wykłady nie są długie, ale merytoryczne. Podczas debaty pojawiają się zarówno wątki motywacyjne, jak i przykłady tego, co można zrobić źle. Jest mowa o tym, jak osiągnąć sukces, ale i o tym, że człowieka budują też porażki. To bezcenna nauka dla młodych ludzi – podkreślał Maciej Biskup, dziennikarz Telewizji Polskiej, który prowadził konferencję.

Uczniowie podzielali to zdanie.

– Jesteśmy pod wrażeniem, że tak mądrze i prawdziwie speakerzy mówili o naszych sprawach. Poruszyło nas, że dorośli rzeczywiście rozumieją problemy młodych ludzi – mówiły Ala i Nina, uczennice Szkoły Podstawowej nr 20 w Legnicy. – Mi także się podobało. Konferencja była ciekawa, prelekcje dotyczyły interesujących młodzież tematów – dodała Alicja, uczennica Szkoły Podstawowej w Kunicach.