×

Rząd potwierdził dziś zmianę sposobu naliczania podatku miedziowego

KGHM Polska Miedź KGHM Polska Miedź

Rządzący oficjalnie potwierdzają obniżenie podatku miedziowego. Zasady naliczania daniny, którą płaci tylko KGHM Polka Miedź zostaną zmienione, dając spółce możliwości oszczędzenia części zysku i przeznaczenia go na inwestycje, a te – jak zapowiada od długiego czasu zarząd holdingu – są niezbędne.

Dziś rząd oficjalnie potwierdził, że sposób naliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin, potocznie zwanego podatkiem miedziowym zostanie zmieniony. Zmiany to efekt wielomiesięcznego dialogu zarządu KGHM ze stroną rządową.

– Przed nami ambitne zadanie, aby jak najlepiej wykorzystać szanse, które daje zapowiedziana zmiana w podatku miedziowym. Chcemy jak najszybciej ruszyć z niezbędnymi inwestycjami w krajowe aktywa produkcyjne, aby zapewnić stabilne i bezpieczne funkcjonowanie KGHM na dziesięciolecia – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Dziękuję Ministrowi Jakubowi Jaworowskiemu i Ministrowi Robertowi Kropiwnickiemu za nieocenione, osobiste wsparcie w prowadzeniu rzetelnego dialogu z Ministerstwem Finansów. Dziękuję również Ministrowi Andrzejowi Domańskiemu i Ministrowi Jarosławowi Nenemanowi za wielomiesięczne, merytoryczne dyskusje i zaproponowane zmiany w podatku miedziowym. Teraz nadszedł czas na mądre inwestycje w przyszłość KGHM i całego Zagłębia Miedziowego – dodał.

Minister Finansów, Andrzej Domański zapowiedział, że w ciągu 10 lat, przy nowym sposobie naliczania podatku, KGHM może zaoszczędzić nawet 10 mln zł.

– W ciągu 10 lat mniejsze koszty po stronie podmiotów wydobywających miedź w Polsce wyniosą 10 mld PLN. Zależy na tym, aby to rozwiązanie wspierało inwestycje w Polsce, wspierało tworzenie nowych miejsc pracy, wspierało inwestycje w nowe szyby. Traktujemy ten projekt absolutnie priorytetowo, chcemy aby wszedł w życie od 1 stycznia 2026 roku.

– Miedź jest kluczowym surowcem, który służy nam dla transformacji energetycznej i cyfrowej. Została również uznana za kluczowy surowiec przez Unię Europejską. Dane wskazują, że Polska dysponuje szóstymi, co do wielkości, zasobami tego surowca na świecie – powiedział Jakub Jaworowski Minister Aktywów Państwowych. – Chodzi o to, aby zwiększać inwestycje w Polsce. Dbając o inwestycje w Polsce, dbając o rozwój KGHM, dbamy także o kolektywne bezpieczeństwo Zachodu i Unii Europejskiej.

– To świetna wiadomość dla całego KGHM i regionu, bo umożliwi nowe inwestycje, które rozwiną firmę i przedłużą jej funkcjonowanie. KGHM musi pilnie rozpocząć budowę nowych szybów, aby ludzie mogli na dole pracować. To ogromny skok naprzód. Zmiany w podatku miedziowym to dobra wiadomość zarówno dla Zarządu, Pracowników, jak i Akcjonariuszy KGHM. Spółka ma strategiczne znaczenie zarówno dla polskiej, jak i europejskiej gospodarki, a jej stabilny rozwój leży w naszym wspólnym interesie – powiedział Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Wzrost środków na inwestycje to nie tylko dobry prognostyk dla przyszłości Spółki, lecz również gwarancja miejsc pracy i dalszego rozwoju Zagłębia Miedziowego. Jestem przekonany, że w długim horyzoncie czasowym, decyzja o zmianie w podatku miedziowym będzie korzystna również dla budżetu Państwa, dzięki zwiększonym wpływom z podatków CIT i PIT – dodał.

Przeprowadzona w ubiegłym roku analiza spójności Głównego Ciągu Technologicznego stanowi podstawę do wyznaczenia optymalnych kierunków rozwoju KGHM w długim horyzoncie czasowym. Priorytetem jest zagwarantowanie perspektywicznych i stabilnych warunków operacji w górnictwie, przeróbce i hutnictwie. KGHM będzie również kontynuował prace eksploracyjne w celu rozwoju bazy zasobowej, utrzymania lub wzrostu poziomu produkcji oraz maksymalizacji wartości aktywów w długoletniej perspektywie.

W 2024 roku KGHM Polska Miedź S.A. wyprodukował w Polsce ponad 400 tys. ton miedzi w koncentracie.
Główne założenia zmian legislacyjnych zaprezentowane na konferencji Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego i Ministra Aktywów Państwowych Jakuba Jaworowskiego.

Obniżenie podatku od wydobycia miedzi poprzez:

• Obniżenie współczynnika we wzorze z 0,85 do:
o 0,71 w 2026 r.
o 0,64 w 2027 r.
o 0,64 w 2028 r.

• Wprowadzenie od 2029 r. mechanizmu odliczenia od podatku części poniesionych przez podatników wydatków inwestycyjnych
Główne elementy mechanizmu odliczenia od podatku części poniesionych przez podatników wydatków inwestycyjnych:
• Określenie rodzajowego katalogu kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych w załączniku do ustawy.
• Do odliczenia zostaną uwzględnione wydatki kwalifikowane ponoszone przez podatników:
– Już od dnia wejścia ustawy w życie tj. 2026.
– Do określonego limitu (50% kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych).
– Niewykorzystana w danym miesiącu odliczenia od podatku nie będzie mogła przekroczyć 40% obliczonego podatku.