
Wolontariusze KGHM posadzili drzewa przy Hucie Miedzi Głogów

Wolontariusze Polskiej Miedzi złapali za łopaty i okazji Światowego Dnia Ziemi posadzili drzewa przy Hucie Miedzi w Głogowie. Do ziemi trafiły sadzonki dębów i buków. KGHM od lat realizuje program nasadzeń lasów w Zagłębiu Miedziowym. Tylko w dwóch ostatnich latach pracownicy spółki posadzili ponad pół miliona drzew i krzewów.
W akcji sadzenia drew wzięli udział wolontariusze KGHM, ich rodziny oraz przyjaciele. Sadzonek było mnóstwo, teren również rozległy więc każde ręce były na wagę złota. Wiosną tego roku na terenach leśnych Huty Miedzi Głogów oraz użytku ekologicznego posadzonych zostanie około 95 tysięcy sztuk sadzonek drzew i krzewów leśnych. Akcja została zainicjowana jeszcze w 2005 roku. Pierwotne założenia to przebudowanie drzewostanów to-polowych porastających obszar dawnej strefy ochronnej Huty Miedzi Głogów. Średnio na 1 ha odnawianej powierzchni przypada 7 tysięcy sadzonek.
Na szczególną uwagę ze względu na swoje uwarunkowania przyrodnicze zasługują tzw. „Łęgi Głogowskie”, które zajmują obszar międzywala rzeki Odry na powierzchni ponad 600 ha. Tereny zarządzane przez Polską Miedź stanowią swoistą „niszę ekologiczną”, w której gnieździ się ptactwo, żyją drobne zwierzęta ziemno-wodne i bujnie rozwija się roślinność. Ich najbardziej znanymi mieszkańcami jest para sokołów wędrownych, która za swój dom wybrała właśnie Hutę Miedzi Głogów.
WAŻNE! 1 hektar lasu w ciągu doby może wytworzyć około 700 kilogramów tlenu. To dzienne zapotrzebowanie dla 2500 osób. W przyszłości, w ciągu doby, tereny leśne KGHM zaspokoją zapotrzebowanie tlenowe dla blisko trzech i pół miliona osób.
Lasy pełnią też bardzo ważną rolę w procesie pochłaniania dwutlenku węgla (CO2). Jak wy-nika z badań, jedno drzewo pochłania rocznie ok. 6-7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. Oznacza to, że lasy należące przez KGHM w ciągu roku pochłoną spaliny emitowane przez ponad 5 tysięcy pojazdów.





